Różnice pomiędzy usługami serwerowymi

Na rynku dostępne 3 podstawowe rodzaje serwerów: współdzielony, VPS oraz dedykowany. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju zastosowań.

Hosting współdzielony

Jest to najmniej wydajny rodzaj hostingu, który jednocześnie jest najprostszy w konfiguracji i zarządzaniu. Wystarcza on zwykle do prowadzenia prostych stron, które nie wymagają dużych możliwości serwera. Zwykle opisywany jest parametrem pojemności i transferu na miesiąc, który dostępny jest dla nas jako użytkownika. W niektórych firmach można spotkać się także z parametrami ilości maili, plików czy też jeszcze kilkoma, jednak te należą do najbardziej popularnych.

Serwery VPS

Server VPS jest to wyodrębniony kawałek serwera dedykowany mający konkretne parametry jeśli chodzi o pamięć RAM, procesor oraz oczywiście przestrzeń dyskową. Na rynku najpopularniejsze są 2 rodzaje Wirtualizacji: OpenVZ oraz XEN. Oczywiście te rozwiązania są droższe od hostingów współdzielonych. Jednak mają o wiele większe możliwości i pozwalają na utrzymanie o wiele większych stron. Server VPS sprawdzi się w przypadku posiadania dużych portali.

Serwery dedykowane

Są to najmocniejsze rozwiązania serwerowe. Do dyspozycji po prostu zostaje nam oddany komputer. Jednak, aby móc skorzystać z tego rozwiązania trzeba posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą konfiguracji serwerów lub też zatrudnić dobrego administratora, który to dla nas ustawi.

Jak widać rozwiązań związanych z przechowywaniem strony internetowej jest całkiem dużo i z całą pewnością każdy znajdzie to dla siebie.

About

No Comments

Leave a Comment