Kiedy warto mieć własną serwerownię?

Jeżeli planujemy dostarczanie usług przez sieć lub też na własne potrzeby przetwarzamy ogromne ilości danych, musimy zapewnić sobie odpowiednią moc obliczeniową, abyśmy byli w stanie wykonywać wszystkie operacje niezbędne do wykonywania naszej pracy. Jeżeli mamy własne centrum statystyczne lub analityczne z pewnością będziemy potrzebowali bardzo dużej mocy procesorów, która umożliwi nam wykonywanie w skończonym czasie bardzo wiele skomplikowanych komputacji.

Serwerownia czy kolokacja?

W takich sytuacjach trzeba bardzo dobrze skalkulować koszty związane nie tylko z budową i utrzymaniem serwerowni ale także z obsługą administracyjną takiego przedsięwzięcia. Najczęściej wiąże się to również ze szkoleniem pracowników do obsługi serwerów i administrowania usługami które planujemy na tych serwerach hostować. W porównaniu z własną serwerownią kolokacja serwerów oferuje dużo niższe koszty na starcie tego typu działalności.

Ograniczenie kosztów przetwarzania danych

Zanim zdecydujemy się więc na budowę własnego centrum przetwarzania danych sprawdźmy najpierw ofertę dostawców usługi opartej o kolokację. Możliwość wstawienia własnych maszyn do istniejącego już iwłaściwie zarządzanego centrum danych pozwala ograniczyć początkowe koszty utrzymania wszystkich maszyn i administrowania nimi.

Ile kosztuje kolokacja?

W praktyce kolokacja serwerów  zwalnia nas z wielu obowiązków związanych z zapewnieniem odpowiedniego miejsca do przechowywania i gromadzenia komputerów i serwerów. Koszty związane z chłodzeniem wszystkich maszyn oraz zapewnienie im energii są po prostu zbyt duże.

About

No Comments

Leave a Comment